Malta Başkonsolosu Kocaeli’yi Gezdi

Malta Cumhuriyeti Türkiye Baş Konsolosu Franklin Aquilina Doğusel Hukuk Bürosuna konuk oldu. Gün boyu ikili ilişkilerde ve ziyaretlerde bulunan Aquilina, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Sarı, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’ı makamlarında ziyaret ederken Kocaeli Serbest Bölgesinde de incelemelerde bulundu.

Malta Cumhuriyeti Türkiye Baş Konsolosu Franklin Aquilina Kocaeli’nin önde gelen ihtisas hukuk bürolarından olan Doğusel Hukuk Bürosu sahibi Avukat Vedat Doğusel’in misafiri oldu. Hukuk bürosunda yapılan kahvaltı programının ardından çeşitli ziyaretlerde bulunan ikili, Malta ve Türkiye arasında ki ilişkileri geliştirme üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Av. Vedat Doğusel başkanlığından yapılan ziyaretlerin ilki Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’a yapıldı. Ziyaretlere aynı zamanda; Prof. Dr. Yusuf Çalışkan, Dr. Onur Sabri Durak, Gemi İnşaa Sanayiciler Birliği Üyesi Can Gür, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Çetin Kayahan, Görkem Mergenay, Aslı Ebru Erkoç, Semih Evre ve Anneliese Sammut eşlik etti.

Tercüman yardımıyla yapılan ziyaretlerde Kocaeli ve Malta arasında ki ticari ve sosyal ilişkiler konuşuldu. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ile hediyeleşen Aquilina ve beraberindekiler daha sonra Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Sarı’yı makamında ziyaret etti. Samimi bir ortamda gerçekleştirilen ziyarette, Sarı Başkonsolosa Türk Bayrağı hediye etti. Oradan Kocaeli Üniversitesine geçen kafile, ilk olarak üniversiteyi gezerek üniversite ve yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildi. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü de makamında ziyaret ederek üniversite ve Malta devleti arasında ki iş birliği anlamında yapılabilecek projelerden, öğrenci transferlerinin de konuşulduğu ziyarette, Rektör S. Hülagü üniversitenin eğitmenlerine verdiği yurtdışı imkânlarından da bahsetti.

Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesine geçen kafileyi Başkan Vekili Zekeriya Özak ağırladı. Konsolosun anı defterini imzalamasıyla başlayan ziyarette, Kocaeli’yi anlatan Özak, ziyarette duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Belediye binasının terasından Kocaeli manzarasını göstererek bilgi veren Özak, Malta Devleti ile her zaman ilişkilere hazır olduklarının altını çizdi. Heyet Kocaeli Serbest Bölgesinde bulunan UZMAR Tersanesine giderek incelemelerde bulundu. Ziyaretler akşam yemeğiyle son buldu.